دعای فرج

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

منبع سایت نایین پژوه  .

 

سیمای نایین

تألیف غلامرضا گلی زواره

کتاب سیمای نایین نوشته غلامرضا گلی زواره، در هشت فصل با عناوینی همچون کلیاتی درباره نایین، بر مرکب زمان در گذر تاریخ، رویش تشیع در نایین و غیره در 217 برگ گردآوری شده است. این کتاب آنچنان که از نامش بر می آید به صورت گذرا به معرفی نایین، پیشینه ، فرهنگ و آداب و رسوم مردم آن از ابعاد مختلف می‌پردازد.

هر چند کتاب در سال 1373 به چاپ رسیده است، اما شامل مطالبی بسیار ارزنده پیرامون نایین می‌باشد.

ناشر: مرکز چاپ و نشر سازمان تبلیغات اسلامی


ویژگی های زبان محلی نایین

 (دستور زبان و ضرب المثل ها )

 

گرداورندگان : محمدرضا زادهوش ، محمدتقی جامع نایینی

چکیده : اين كتاب به قلم زنده ياد محمد تقي جامع نائيني در آغازين سالهاي دهه 50 شمسي به رشته تحرير در آمده و در سال 1383 در شمارگان 2200 جلد منتشر گشته است .  كتاب در بردارنده مطالبي پيرامون نائين و گويش نائيني است . مرحوم جامع ضمن معرفي برخي از آثار و بناهای نائين و گفتگو پيرامون اين شهر به سراغ موضوع اصلي اين كتاب كه همان گويش نائيني است رفته و در سه بخش واژه ها ، مصادر و افعال و برخي  ضرب المثلهاي محلي نائيني‌‌ ، آن را به خوانندگان عرضه داشته است . البته بخش واژه های آن کمتر و مختصرتر از بخش ضرب المثلهای آن است که به دلیل جذابیت بخش ضرب المثلها و آوردن جملات همراه با پند و کنایه رایج بین نایینیان ،‌ چیزی از ارزش کتاب کاسته نشده است . از بخشهای مفید این کتاب مصادر و افعال آن است که هر چند برای کسانی که به زبان نایینی سخن نمیگویند ، نمیتواند منبع آموزشی خوبی باشد ،‌ اما برای آشنایی با ریشه ی واژه ها در زبان نایینی میتواند کتاب بسیار موثر و با ارزشی به حساب آید .

انتشارات : مهر قایم ( عج ) ۱۳۸۳


گزارش کویر

 سفرنامه صفاء السلطنه نایینی

(تحفة الفقراء)

نوشته میرزا علی خان نایینی ( صفاء السلطنه )

به اهتمام محمد گلبن

موضوع : ایران - تاریخ - قاجاریان 1344 - 1193 ق ، ایران - سیر و سیاحت - قرن 13، سفرنامه

چکیده کتاب: صفاء السلطنه نایینی یکی از رجال بنام دوران ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه قاجار و از چهره های فرهنگی و سیاسی آن عصر به شمار می آید . از جمله مقام های او معاونت وزارت انطباعات معاونت وزارت دول خارجه معاونت وزارت خراسان بوده است . سفرنامه حاضر که به سفرنامه خراسان روزنامه سفر خراسان سفرنامه خراسان و عراق عجم و تحفه الفقرا موسوم است . به قلم صفاء السلطنه نایینی نوشته شده شرح مسافرت او از مشهد تا تهران از راه رباطات به نایین و از آن جا به تهران در سال 1300ه ـ .ق است . مسیر سفر او از طریق :مشهد تربت حیدریه ساغند طبس چهارده یزد اردکان نایین اردستان کاشان قم و حضرت عبدالعظیم به تهران بوده است . در این سفرناه مولف هم به نکات تاریخی توجه کرده و هم مسایل جغرافیایی را مطمح نظر قرار داده است .اطلاعات درج شده در کتاب درباره راه و رباط و بناهای ملی و مذهبی (عرض راه خود) مانند مساجد کاروان سراها امامزاده ها و رباط ها بسیار حایز اهمیت است .مولف به هر شهر و دهی که وارد شده نخست به سراغ دانشمندان و علمای ان شهر رفته شرح احوال و اطلاعاتی از ان ها در کتاب خود اورده است .کتاب از مقدمه مفصل درباره صفاء السلطنه شرح حال سال شمار زندگی و معرفی اثار نویسنده برخوردار است .مصحح در پایان نیز توضیحات مبسوطی درباره برخی اشخاص و مکان های مندرج در متن افزوده است .صفحات پایانی نیز مشتمل بر فهرست های متعدد و مفصل نام اشخاص نام مکان ها بناها قلعه ها مسجدها مدفن ها امام زاده ها مدرسه ها رباط ها کاروانسراها دروازه ها چاپارخانه ها درخت ها میوه ها خوراکی ها گل ها لغات اصطلاحات فهرست منابع و عکس ها و طرح هایی از بناهای شهرها و مناطق مسیر صفاء السلطنه .گفتنی است چاپ نخست این اثر در سال 1366صورت گرفته و اینک چاپ دوم ان عرضه می شود .
لازم به ذکر است که نویسنده شرح زیبایی از نایین آورده است . ورود به نایین - جمعیت - آب و هوا - امامزاده - پیدایی امامزاده - بانی امامزاده - قلعه نایین - سیر تاریخی - بزرگان - دیدار با پدر - بناها - وضع حمامها - دیدار با اعیان و بزرگان - دیدار از مسجد جامع - فجایع صدر العلماء نائینی و فرزندانش - بیماری نویسنده - دیدار از محمدیه نایین - شرح فلعه و بناهای محمدیه - وجه تسمیه محمدیه - دیدار از مصلی - دیدار از بقاع و مزارات و مسجد بابا عبدالله - دهات اطراف - رباط و آب انبار - آب و هوای دهات - میوه ها - صیفی -  ییلاقها - کم آبی - وضع دهاتها - حرکت از نایین
 
انتشارات اطلاعات - تهران 1382

دیگر کویر

علی محمد فصیحی نائینی

 

این کتاب با 37 برگ مصور رنگی در بر گیرنده مجموعه عکسهای بسیار زیبا از نایین ، گرمه ، فرحزاد ، مصر ، انارک ، خنج و ...  است.

گرچه کتاب فاقد شرحی از تصاویر است ، با این وجود خود تصاویر گویای تمام زیباییهاست .

عکس و نوشتار : علی محمد فصیحی نایینی


گرمای گهواره

دکتر ابراهیم شیبانی

کتاب گرمای گهواره ، مجموعه شعری است در 56 برگ که شاعر از زادگاه خود ، گرمه از توابع خور بیابانک میسراید ، گذشته خود را بیان میکند و از پدر و مادر خود میگوید . صفای روستا و مردمانش ، نخلها و چشمه های زلال  و دشت های سرسبز گرمه را به تصویر میکشد .

دکتر ابراهیم شیبانی در سال 1327 در روستای گرمه متولد شد. وی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی راهی تهران شد و پس از اخذ مدرک فوق لیسانس اقتصاد دانشگاه تهران برای ادامه تحصیل به لاهه و سپس به آمریکا عزیمت نمود . با اتمام تحصیلات در خارج به ایران بازگشت و به استادی دانشگاه تهران برگزیده شد .

از آثار منتشر شده شیبانی علاوه بر مقالات اقتصادی در مجلات مختلف و تالیف کتابهای درسی دانشگاهی عبارتند از  " تراز ( مجموعه شعر ) " ، " فروغ جاویدان " و " گرمای گهواره "

انتشارات گلستان 1383


[1]
شمارنده
 امروز : 25
دیروز : 55
ماه : 1178
ماه قبل : 1359
سال : 5380
سال قبل : 5481
کل : 165677
اطلاعات سايت:
اخبار :163
  نظرات : 0
خروجي rss
كاربران:
اعضا : 3
  كاربران آنلاين : 1
لينكستان

powered by :jannatnaeen.com